Högklassigt sortiment och flexibel logistik

Färg-, lim- och byggindustrin

Vi erbjuder ett rikt sortiment av högkvalitativa råvaror till färgindustrin för tillverkning av industrifärg, färg för konsumenter och yrkesmålare, pulverfärg, vägmarkeringsfärg samt tryckfärg, pigmentpastor och bindemedel. Vårt produktutbud omfattar bland annat:

  • fyllnadsmedel
  • pigment
  • hartser
  • lösningsmedel
  • naturoljor

samt tillsatser som kiseldioxid, matteringsmedel, silaner, kimrök, förtjockningsmedel och biocider.

Vi har även ett brett urval av råvaror och tillsatser för limindustrin, till exempel bindemedel, avluftningsmedel, vätmedel och förtjockningsmedel.  I sortimentet ingår även kemikalier och råvaror för byggindustrin.

Våra flexibla logistik- och lagertjänster och vårt omfattande kontaktnät garanterar en hög leveranssäkerhet.

 

Kontakta oss
Uldis Bludiņš +371 67796 885 uldis.bludins@algol.com
Kontakta oss
Jørgen Ørntoft +45 40 371 803 jorgen.orntoft@algol.com
Kontakta oss
Dzmitry Uladzimirau +375 29 3373 696 dzmitry.uladzimirau@algol.com
Kontakta oss
Jani Vilola +358 45 666 5566 jani.vilola@algol.com Riku Laamanen +358 40 723 4354 riku.laamanen@algol.com
Kontakta oss
Henrik Maack +46 10 496 94 09 henrik.maack@algol.com
Kontakta oss
Mats Nilsson +46 10 496 9404 mats.nilsson@algolchemicals.se
Kontakta oss
Helen Altmets +372 605 60 12 helen.almets@algol.com
Kontakta oss
Tatjana Agapkina +370 37 373 220 tatjana.agapkina@algol.com
Kontakta oss